Росія забороняє експорт зерна

Росія, де засуха й пожежі знищили велику частину врожаю, заборонить експорт зерна із 15 серпня до 31 грудня.

Image caption Пожежі й засуха серйозно пошкодили врожай у Росії

Прем'єр-міністр Росії Владімір Путін сказав: "Я думаю, варто запровадити тимчасову заборону на експорт із Росії зерна та інших сільськогосподарських продуктів, виготовлених із зерна".

Після цього повідомлення ціни на ф'ючерсні контракти на пшеницю на нью-йоркській біржі стрімко зросли. Ціни на зерно також зросли до найвищого рівня за останні 23 місяці. Цього тижня ціни вже зростали на тлі повідомлень про руйнівний ефект пожеж та засухи на врожай.

Росія є одним із найбільших виробників пшениці, жита та ячменю. Вона експортувала чверть свого врожаю минулого року.

Багато аналітиків кажуть, проте, що зараз у світі є надлишок зерна через рекордні врожаї 2008 та 2009 років. Вони кажуть, що ціну штучно підігрівають спекулянти, які хочуть нажитися на повідомленнях про російські пожежі.

Аналітики додають, що в світі можливе подорожчання хліба внаслідок вищих цін на зерно. Проте вони кажуть, що ціни мають скоро знову впасти, оскільки у США - найбільшому експортері зерна в світі - прогнозують великий врожай цього року.

Росія вирощує м'які сорти пшениці, які не годяться для випічки багатьох традиційних сортів хліба на Заході. Більшість експорту Росії йде на Близький Схід.

Україна, Росія і Казахстан є в першій десятці експортерів зерна в світі. Україна поки що не обмежувала експорт зерна.