Близькосхідні переговори - ''конструктивні''

Палестинські бойовики кажуть, що посилять напади проти Ізраїлю після поновлення переговорів щодо досягнення миру на Близькому Сході, які назвали "конструктивними".

Image caption Переговори ініціював президент Обама і дав на них рік.

Речник Хамасу твердить, що 13 різних угрупувань об’єднали зусилля, аби розпочати, як він висловився, більш ефективні напади.

Раніше цього тижня на Західному Березі було застрелено чотирьох ізраїльтян.

У Вашингтоні американський посланець до Близького Сходу Джордж Мітчелл назвав конструктивними перші за майже 2 роки прямі переговори між ізраїльським прем’єром Беньяміном Нетаньяху та палестинським лідером Махмудом Аббасом.

Дві сторони домовилися зустрітися через 2 тижні на Близькому Сході.

Під час переговорів у Вашингтоні Держсекретар США Гіларі Клінтон сказала ізраїльському та палестинському лідерам, що у них є "можливість покласти край конфлікту".

Пан Нетаньяху сказав, що обидві сторони повинні піти на болючі поступки.

Махмуд Аббас закликав Ізраїль припинити розбудову поселень і зняти блокаду зі Смуги Ґаза.

Переговори були ініційовані президентом Обамою, який дав на їхнє проведення рік.

Метою переговорів він назвав урегулювання, що передбачає звільнення Ізраїлем територій, окупованих 1967 року, і створення незалежної палестинської держави.

Болючі компроміси

За словами кореспондентів, для телекамер близькосхідні лідери схвально кивали головами, тиснули один одному руки і майже сором’язливо відводили очі, коли президент Обама нагадував їм, що вони є спадкоємцями видатних борців за мир, як їх називає американський лідер, - Менахема Бегіна і Анвара Садата, Їцхака Рабина і короля Йорданії Хусейна.

Ізраїльський прем’єр Беньямін Нетаньяху сказав, що альтернативи досягненню угоди немає:

"Разом ми можемо привести наші народи до історичного майбутнього без обопільних претензій і конфліктів. Звісно, цей шлях непростий. Справжнього тривалого миру можна досягти лише шляхом болючих взаємних поступок з обох сторін. Але народ Ізраїлю і я, як прем’єр-міністр країни, готові йти цим шляхом. Це довгий шлях, який ми мусимо пройти за короткий період часу".

Image caption Хамас обіцяє посилити напади проти Ізраїлю

Палестинський лідер Махмуд Аббас, зі свого боку, теж твердить про готовність до компромісів. Щоправда, його обіцянки гарантувати припинення насильства лунають не надто переконливо, позаяк Ґазу контролює Хамас, який не обіцяє припинити боротьбу.

"Ми ще раз хочемо підтвердити нашу відданість усім зобов’язанням, які ми на себе взяли, включно із гарантуванням безпеки і припиненням будь-якого підбурювання. Але ми водночас закликаємо уряд Ізраїлю дотримуватись його зобов’язань, включно з припиненням будівництва поселень, повним зняттям блокади і ембарго смуги Газа і припиненням усіх форм підбурювання насильства", - сказав палестинський лідер у Вашингтоні.

Головна проблема - земля

Саме будівництво поселень на окупованих територіях є одним з головних каменів спотикання на шляху до угоди. Попри критику з боку міжнародної спільноти, будівництво не припиняється, і те, що дипломатично зветься поселеннями, є насправді містечками і навіть містами з розгалуженою інфраструктурою, де мешкають сотні тисяч людей. Більшість з них, як от мешканець поселення Єша Аві Шай Валк, не збираються залишати свої нові домівки.

"Я не уявляю, як уряд може евакуювати 350 тисяч людей з поселення Єша та інших подібних поселень. Це наш дім і ми тут залишимося. Якщо вони хочуть жити в мирі поруч з нами - будь ласка. Якщо не хочете жити в мирі - можете забиратися геть. Тож якщо ви мене спитаєте, чи я переймаюсь з приводу нових переговорів, я вам скажу - зовсім ні. Я не бачу жодних шансів досягнення угоди".

Але і палестинці не бачать перспектив досягнення угоди, якщо не буде вирішене ключове для цього невеличкого регіону питання - проблема землі.