Турецький референдум привітали на Заході

Європейський Союз привітав результати конституційного референдуму в Туреччині як крок у правильному напрямку, який допоможе Анкарі виконати умови членства в ЄС.

Image caption Реджеп Таїп Ердоган: Туреччина подолала історичний етап

Згідно з неофіційними результатами, трохи менше 60% виборців підтримали поправки, запропоновані урядом.

Поправки передбачають зміни до органів судочинства і зменшення впливу військових на політичні та державні справи.

Міністр закордонних справ Німеччини сказав, що реформи мають важливе значення для заявки Туреччини на вступ до ЄС.

Однак, чільний європейський посадовець сказав, що ЄС пильно спостерігатиме за втіленням конституційних реформ, а також реформ, пов’язаних зі свободою релігії, де потрібно ще багато зусиль.

У Вашингтоні Білий Дім назвав результат свідченням розвитку турецької демократії.

Довга дорога до ЄС

Кореспондентка Бі-Бі-Сі в Брюсселі каже, що комісар ЄС з питань розширення Стефан Фюле привітав результати турецького референдуму, назвавши їх кроком у правильному напрямку, але зауважив, що шлях Туреччини до ЄС залишається довгим і важким.

Пан Фюле сказав, що Європейська Комісія пильно стежитиме, як ті конституційні реформи будуть втілюватися, а також спостерігатиме за реформами в галузі свободи людини та віросповідання.

Туреччина почала процес вступу до ЄС 2005 року, але її поступ називають найповільнішим у порівнянні з іншими кандидатами, зокрема, через те, що Європа розділена щодо питання, чи приймати велику мусульманську країну до ЄС.

Історичний етап

Турецький прем’єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган, який очолює уряд, що має коріння в політичному ісламі, сказав, що його країна пройшла історичний етап.

Але опозиція повторила звинувачення в тому, що уряд хоче контролювати органи судочинства.

Опозиційні партії твердять, що зміни дадуть уряду більший контроль у призначенні чільних суддів.

Партія справедливості та розвитку неодноразово сперечалася у вищих судових інстанціях, які вважають себе захисниками світських цінностей у Туреччині.

На референдум було винесено питання про затвердження змін до Конституції, які мають зробити військових більш підзвітними перед цивільними судами та дадуть парламенту більше повноважень призначати суддів.

Поправки також дадуть державним службовцям право оголошувати страйк, а також знімуть імунітет щодо судового переслідування з лідерів військового заколоту 1980 року.

Нинішню Конституцію, яку було ратифіковано на референдумі 1982 року, часто критикують за обмеження прав людини.

Пакет конституційних реформ підготувала правляча Партія справедливості і розвитку Ердогана, яка прагне конституційних змін з 2002 року, коли вона прийшла до влади.

Пропоновані зміни критикують головна опозиційна партія, націоналісти та курдські партії.

Курдські партії закликали до бойкоту референдуму, твердячи, що реформи не відповідають потребам курдського населення.

Новини на цю ж тему