Пенсія заробітчан в Італії і по-українськи

Скільки українців пенсійного віку живуть і працюють за кордоном, встановити складно. Ні української, ні іноземної статистики з цього приводу немає.

Але як в Україні, так і за кордоном визнають, що серед трудових мігрантів таких багато. Які пенсії вони отримують в країнах проживання, на що розраховують майбутні пенсіонери і як українська влада дбає про пенсійне забезпечення заробітчан?

Серед країн з великою присутністю українських мігрантів Італія — одна серед тих, з якою Україна все ще не має міжнародної угоди у сфері соціального захисту українських працівників.

На відміну від Іспанії та Португалії, де відповідні угоди діють, для громадян України в Італії неможливе об’єднання робочого стажу й отримання пенсії за всі відпрацьовані роки як на батьківщині, так і за кордоном.

Люди, які працюють законно чи незаконно на Апеннінах, фактично позбавлені пенсійного забезпечення в Україні, якщо до виїзду вони не мали трудового стажу, відповідно до якого їм нараховують українську пенсію.

Іммігрант забезпечений пенсією

Учительці Мирославі Горбенко 56 років. За українськими законами, вона вже рік, як пенсіонерка і має пенсію за 25 років загального стажу в Україні.

"Протягом року я вже отримую пенсію в Україні 850 гривень. В Італії я перебуваю легально з 2002 року, тож 8 років сплачую тут контрибути (пенсійні внески). Коли досягну пенсійного віку за італійським законом, звичайно, думаю оформлювати пенсію і тут", - каже пані Мирослава.

Image caption Українські іммігранти в Італії

Вона, на відміну від багатьох її співвітчизниць, трохи обізнана з італійським законодавством і тому так впевнено розповідає про свої плани.

Часто трапляються випадки, коли працівники, покладаючись на інформацію непорядних роботодавців чи просто друзів, переконані, що як іноземцю ніякої пенсії йому не світить.

Але ситуація виглядає по-іншому.

В Італії іноземні робітники, які працюють законно і сплачують внески до Інституту соціального забезпечення (INPS), мають той самий соціальний захист і пенсійне забезпечення, як і італійські громадяни. В цій країні нараховують пенсію за кількома системами.

Переважна частина українців може розраховувати на пенсію по старості за контрибутивною системою, яка залежить від загальної кількості сплачених внесків.

Image caption Половина пенсіонерів в Італії отримує 500 євро на місяць

Для цього необхідно, щоб виповнилося 65 років і мати принаймні 5 років сплачених внесків. Розмір мінімальної пенсії може бути від 100 до 400 євро.

Для порівняння, за офіційними даними, середня пенсія в Італії 1000 євро, однак майже половина італійських пенсіонерів отримує неповних 500 євро щомісяця.

Щодо прав пенсійного забезпечення іммігрантів співробітниця італійської профспілки, консультант з робочих відносин Наталія Цебрик додає:

"Люди, які певний час працювали незаконно на території Італії, потім легалізуючись, мають право через суд визнати відпрацьовані роки, і працедавець зобов’язаний внести до пенсійного фонду ті внески за попередній період. Суд виграти цілком реально, справа може розглядатися протягом 2 років".

Якщо повернутися в Україну

У разі, якщо мігрант повертається в Україну, він також має право на отримання цієї пенсії, навіть за межами Італії.

Маючи банківський рахунок, людина в Україні отримує зароблену італійську пенсію.

Як багато трудових мігрантів оформили пенсії за кордоном, з’ясувати не вдалося. Фахівці з імміграційної проблематики стверджують, що таких осіб вже чимало. Здебільшого це жінки, оскільки чоловіків віком понад 60 років із легально відпрацьованими годинами тут практично немає.

Голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький каже, що багато хто свідомо планує дочекатися пенсійного віку на Апеннінах:

"Серед українських працівників є багато людей, які розраховують на пенсію в Італії. Навіть, якщо її розмір буде 100-200 євро, це однак більше, ніж їм запропонує українська держава. Найнижча соціальна пенсія за віком в Україні мізерна, 600 гривень.Люди планують попрацювати якомога довше в Італії, дочекатися, коли їм виповниться 65 років, і навіть хай сума буде нарахована лише за 5 чи 10 років роботи, вона однак буде вища від тієї, яку начисляють в Україні за всі роки стажу".

Пенсія заробітчан по-українськи

А наскільки рідна влада переймається пенсійним забезпеченням своїх громадян, які опинилися на заробітках в чужому краю?

По-перше, роками з уст урядовців різних каденцій лунають обіцянки про майбутнє підписання двосторонньої угоди щодо соціального захисту мігрантів.

За словами української сторони, процес гальмують італійці, оскільки мало зацікавлені у цьому, бо відповідно в Україні не має такої кількості громадян Італії, які б претендували там на пенсії.

По-друге, чиновники у Києві, як вважають трудові мігранти, бодай показово, а таки дбають, особливо про нелегальних заробітчан. Їм пропонують долучатися до системи добровільного пенсійного страхування, яка діє з 2004 року.

Із роз’яснювальною місією у травні минулого року урядова делегація із головою Пенсійного фонду відвідала Іспанію, Португалію та Італію.

Порада полягала в тому, що, працюючи нелегально за кордоном і сплачуючи добровільно в український Пенсійний фонд бодай найменший страховий внесок 208 гривень на місяць, робітнику буде гарантована мінімальна пенсія на батьківщині.

Досить зателефонувати до Пенсійного фонду, щоб зареєструватися застрахованою особою та отримати відповідні реквізити, – і людина матиме право на пенсійний захист в Україні.

Така урядова ініціатива не користується популярністю, зокрема, на Апеннінах, бо народ не довіряє рідній державі.

Наталія Цебрик, консультант з робочих відносин каже: "Я більше довіряю "хиткій" системі соціального забезпечення в Італії, аніж будь-якій новій програмі, яка буде запроваджена в Україні. Ці програми будуть хиткі на 4-5 років, бо влада змінюється, це не є стабільність. Тому я вважаю, що нашим людям важливіше легалізуватися тут і планувати подальшу пенсію відповідно до трудового стажу в Італії, ніж розраховувати на мізерні пенсійні виплати на батьківщині".

Новини на цю ж тему