Росія і Китай не домовились про газ

Лідери Росії та Китаю
Image caption Про ціну газу для Китаю намагався домовитись президент Росії

Російська державна компанія "Газпром" готова з 2015 року постачати у Китай 30 млрд. кубометрів газу щорічно, але сторони поки що не можуть домовитись щодо ціни на паливо.

Москва та Пекін обговорювали проблему газових поставок під час візиту в Китай російського президента Дмітрия Медвєдєва, який прибув в цю країну в неділю. Проте після переговорів стало відомо, що якихось конкретних домовленостей щодо ціни досі немає.

"Ми проводили, проводимо і будемо проводити переговори з китайськими партнерами, триває погодження окремих параметрів", - сказав віце-прем'єр російського уряду Ігор Сечін, який супроводжує президента Росії.

Інший російський посадовець, який також приймав участь у переговорах, – міністр енергетики Сєргєй Шматко – повідомив, що сторони погодили усі умови постачання, окрім ціни.

Як кажуть експерти, розбіжності щодо вартості російського газу для Китаю вже багато років не дозволяють Москві розпочати поставки у східному напрямку. "Газпром" та китайська компанія CNPC ще у 2004 році підписали угоду про наміри, але з тих пір безуспішно намагалися домовитися про тарифи.

Керівник аналітичної компанії East European Gas Analysis Міхаіл Корчємкін сказав у інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що Китай відмовляється купувати газ за високими цінами, але "Газпром" не хоче їх знижувати.

"Ціна має бути точно менше, ніж 200 доларів за тисячу кубометрів, але "Газпром" продає в Європу приблизно по 305 доларів, тому морально концерну буде дуже важко погодитися з такою ціною", - вважає експерт.

Чи потрібний російський газ Китаю?

Зараз Росія постачає більшість свого газу західним країнам, а поставки в основному йдуть через українську газотранспортну систему. При цьому Україна платить за паливо один з найвищих тарифів: в першій половині 2010 року ціна газу становила від 305 до 330 доларів за тисячу кубометрів.

В квітні Москва погодилась надати Києву знижку у середньому 30% в обмін на продовження терміну базування російського Чорноморського флоту в Криму на 25 років.

Україна неодноразово пропонувала Росії розглянути можливість зниження ціни на газ, але Москва готова говорити про це лише у контексті об'єднання "Газпрому" з державною компанією "Нафтогаз України", якій належить газотранспортна система.

Тим часом експерти нагадують, що Китай не має гострої потреби в російському газі, оскільки ця країна вже отримує великі обсяги зрідженого газу з Австралії та Катару по ціні 145 доларів за тисячу кубометрів.

Крім того, продавати газ у Китай почали країни Центральної Азії. В 2009 році було відкрито газопровід Туркменістан – Китай, по якому вже в 2013 році Туркменістан, Казахстан та Узбекистан мають намір щорічно постачати Пекіну 40 млрд. кубометрів палива.

Під час візиту президента Росії в Китай було також повідомлено про завершення будівництва нафтопроводу "Східний Сибір – Тихий океан", по якому російська нафта має поставлятися в країни Азійсько-Тихоокеанського регіону.