Нобелівська премія з медицини за штучне запліднення

Роберт Едвардс (крайній зліва)
Image caption За допомогою досліджень Роберта Едвардса (на фото він - крайній зліва) народилося вже понад 4 млн. дітей

Британський ембріолог Роберт Едвардс, який є одним із винахідників терапії штучного запліднення, отримав Нобелівську премію з медицини 2010 року.

Дослідження, які він вів у 1950-ті, 60-ті та 70-ті роки, призвели до народження першої "дитини з пробірки" у липні 1978 року. Відтоді за допомогою штучного запліднення народилося вже більше чотирьох мільйонів дітей.

Нобелівський комітет вирішив відзначити наукові досягнення Едвардса, що допомогли лікуванню безпліддя – захворювання, від якого страждають приблизно 10% сімейних пар по всьому світу.

85-річний професор Едвардс працював над технологією штучного запліднення спільно з іншим вченим – Патріком Стептоу, який помер у 1998 році.

Завдяки їхнім дослідженням тепер кожна п’ята пара, що страждає від безпліддя, може мати дітей. Подібні шанси завагітніти мають і здорові жінки, які не потребують технології "зачаття у пробірці".

Протести церкви

"Сьогодні задум Роберта Едвардса є реальністю, і він по всьому світові приносить радість людям, що страждають від безпліддя", - заявив Нобелівський комітет.

Під час наукової роботи вченим, що працювали над технологією штучного запліднення, довелося подолати багато складнощів – проти їхніх розробок протестували представники церкви і уряди деяких країн.

Едвардс та Стептоу також були змушені шукати гроші для фінансування своїх досліджень, і їм доводилося покладатися на приватних спонсорів.

Представники Нобелівського комітету відзначають, що Едвардс зараз хворіє і тому не може спілкуватися з журналістами. Його дружина, проте, впевнена, що вчений був би дуже радий почути про присудження йому Нобелівської премії – найпрестижнішої нагороди у науковому світі.