Угорщина: розчищати після аварії доведеться цілий рік

Угорщина
Image caption Червона отруйна маса складається з води та важких металів, які є відходами виробництва

Уряд Угорщини каже, що подолання наслідків аварії, внаслідок якої з глиноземного заводу на заході країни вилилися сотні тисяч тонн токсичної червоної маси, триватиме щонайменше рік і коштуватиме десятки мільйонів доларів.

Працівники міністерства з надзвичайних ситуацій докладають зусиль, щоб не допустити забруднення токсичними викидами головних річок країни, зокрема Дунаю.

У трьох західних районах ще у вівторок було проголошено надзвичайний стан. Підтверджено загибель чотирьох людей унаслідок прориву резервуару, а ще 120 отримали поранення внаслідок хімічних опіків. Доля ще шістьох людей досі невідома.

Потік токсичного багна залив принаймні сім населених пунктів, зокрема, місто Девечер, де глибина червоної маси склала 2 метри. Отруйний потік у тому місті змів автомобілі з доріг і пошкодив мости та житлові будинки. Сотні мешканців евакуйовано.

Отруйна маса, суміш води і важких металів, які є відходами виробництва, небезпечна для здоров'я, повідомляє державний Генеральний директорат Угорщини з ліквідації катастроф.

Хоча причина смертей офіційно ще не встановлена, припускають, що всі четверо загиблих унаслідок аварії потонули.

Із глиноземного комбінату в місті Айка, що в 160 км від столиці країни Будапешта, витекло приблизно 700 тис. кубометрів червоного шламу. Токсичне забруднення охопило площу 40 кв км.

Найбільша техногенна катастрофа

Міністр охорони навколишнього середовища Угорщини Золтан Ілєш сказав Бі-Бі-Сі, що очищення забруднених районів забере не менше року і потребуватиме технічної та фінансової допомоги Європейського Союзу. Він назвав аварію на комбінаті найбільшою техногенною катастрофою Угорщини. За словами міністра, з цілої забрудненої площі доведеться зняти шар землі до глибини 2 см.

"Вражена токсичним забрудненням площа дуже велика, забруднення дуже значне. Буде потрібно багато людських ресурсів, безперечно, треба спеціальну техніку," - заявив угорський міністр в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Катастрофа безпосередньо заторкнула 7 тис. людей у трьох західних областях Угорщини, де проголошено надзвичайний стан: Веспрем, де стався викид токсичної маси, Дьор-Мошон-Шопрон і Ваш, куди прямував потік.

Урядовці кажуть, що переселено принаймні 390 місцевих мешканців, із затоплених районів врятовано 110 людей. У районі лиха працюють 500 солдатів і поліцаїв, зокрема, шість груп рятувальників.