Токсичні відходи досягли притоки Дунаю

Ріка Раба
Image caption Червона отруйна маса досягла ріки Раба

Токсичні відходи, які витекли з глиноземного заводу в Угорщині, досягли притоки Дунаю на тлі побоювань, що червоний шлам може забруднити другу найдовшу ріку в Європі.

Чотири людини загинули і 120 було поранено, коли червоний шлам залив шість сіл та частину міста у понеділок. Клацнути Подробиці тут

Поліція порушила кримінальну справу про недбальство.

Лужність води, тобто вмісту у ній гідроокисів лужних металів, у ріці Раба, що впадає в Дунай, підвищилася.

Якщо токсичні речовини потраплять у Дунай, забруднення може досягти шести країн, включно з Україною.

Забруднення було виявлене в рукаві Мошоні-Дунай.

Image caption Фахівці спостерігають за ситуацією

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан каже, що найбільш уражену територію доведеться залишити. Він відвідав у четвер село Колонтар, яке було одним з найбільш уражених.

Угорщина твердить, що очищення уражених територій забере не менше року.

Поблизу глиноземного заводу робітники скидали глину в притоку Дунаю ріку Марцаль, аби нейтралізувати шлам.

За словами посадовця, якого цитує Франс Прес, pH у притоці Раба становила 9.3 – вище від нормального рівня від pH6 до pH8.

Голова місцевої служби з надзвичайних ситуацій Тібор Добсон повідомив, що “червоний шлам вранці досягнув Дунаю-Мошоні, що на відстані 10 кілометрів від головної ріки”.

Із глиноземного комбінату в місті Айка витекло приблизно 700 тис. кубометрів червоного шламу. Токсичне забруднення охопило площу 40 кв км.

У трьох західних районах ще у вівторок було проголошено надзвичайний стан.

Потік токсичного багна залив принаймні сім населених пунктів, зокрема, місто Девечер, де глибина червоної маси склала 2 метри. Отруйний потік у тому місті змів автомобілі з доріг і пошкодив мости та житлові будинки. Сотні мешканців евакуйовано.

Отруйна маса, суміш води і важких металів, які є відходами виробництва, небезпечна для здоров'я, повідомляє державний Генеральний директорат Угорщини з ліквідації катастроф.

Хоча причина смертей офіційно ще не встановлена, припускають, що всі четверо загиблих унаслідок аварії потонули.

Найбільша техногенна катастрофа

Міністр охорони навколишнього середовища Угорщини Золтан Ілєш сказав Бі-Бі-Сі, що очищення забруднених районів забере не менше року і потребуватиме технічної та фінансової допомоги Європейського Союзу. Він назвав аварію на комбінаті найбільшою техногенною катастрофою Угорщини. За словами міністра, з цілої забрудненої площі доведеться зняти шар землі до глибини 2 см.

"Вражена токсичним забрудненням площа дуже велика, забруднення дуже значне. Буде потрібно багато людських ресурсів, безперечно, треба спеціальну техніку," - заявив угорський міністр в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Катастрофа безпосередньо заторкнула 7 тис. людей у трьох західних областях Угорщини, де проголошено надзвичайний стан: Веспрем, де стався викид токсичної маси, Дьор-Мошон-Шопрон і Ваш, куди прямував потік.

Урядовці кажуть, що переселено принаймні 390 місцевих мешканців, із затоплених районів врятовано 110 людей. У районі лиха працюють 500 солдатів і поліцаїв, зокрема, шість груп рятувальників.