Угорщина каже, що загроза зменшилася

ріка Марцаль
Image caption У ріку Марцаль висипають глину й гіпс, щоб нейтралізувати токсичні речовини

Фахівці в Угорщині, які намагаються захистити ріку Дунай від серйозного забруднення токсичними речовинами в результаті витоку з глиноземного заводу на заході країни, кажуть, що сподіваються на успіх, однак твердять, що загроза ще не минула.

Працівники служби з надзвичайних ситуацій виливали глину й кислоту у воду річок, намагаючись нейтралізувати токсичні речовини з високим вмістом лугу. Посадовці сподіваються, що ці заходи та величезна маса води в Дунаї розбавлять токсини.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі в регіоні, лужність води не сягнула рівня екологічної катастрофи.

Майже мільйон кубометрів токсичних речовин з глиноземного заводу біля села Колонтар у західній Угорщині прямує до ріки.

Image caption У четвер у ріці Марцаль, що впадає в Дунай, загинула риба

У четвер посадовці повідомили, що токсичні речовини досягли Дунаю, але що висока лужність води, внаслідок чого в ріці Марцаль загинула вся риба, почала зменшуватися.

Прем’єр-міністр Віктор Орбан назвав аварію "екологічною трагедією".

Висловлюють побоювання, що червоний шлам з глиноземного заводу може отруїти воду в Дунаї – другій найдовшій ріці Європи, яка впадає в Чорне море.

Країни басейну Дунаю готуються до аварійних заходів.

Тим часом компанія-власник заводу, аварія на якому спричинила загибель чотирьох людей і поранення близько ста, намагалася захистити себе від критики на її адресу.

"Угорська компанія з торгівлі і виробництва алюмінію" (MAL Hungarian Aluminium Production and Trade Company) заявила, що надала на допомогу потерпілим 150 тисяч доларів.

Посадовці твердили, що компанія зберігала надто багато червоного шламу в резервуарі, але та наполягає, що нічого не порушувала.

Фонд Джорджа Сороса повідомив, що надає мільйон доларів жертвам аварії.

Потік токсичного багна залив принаймні сім населених пунктів, зокрема, місто Девечер, де глибина червоної маси склала 2 метри. Отруйний потік у тому місті змив автомобілі з доріг і пошкодив мости та житлові будинки. Сотні мешканців евакуйовано.

Отруйна маса, суміш води і важких металів, які є відходами виробництва, небезпечна для здоров'я, повідомляє державний Генеральний директорат Угорщини з ліквідації катастроф.

Найбільша техногенна катастрофа

Міністр охорони навколишнього середовища Угорщини Золтан Ілєш сказав Бі-Бі-Сі, що очищення забруднених районів забере не менше року і потребуватиме технічної та фінансової допомоги Європейського Союзу. Він назвав аварію на комбінаті найбільшою техногенною катастрофою Угорщини. За словами міністра, з цілої забрудненої площі доведеться зняти шар землі до глибини 2 см.

"Вражена токсичним забрудненням площа дуже велика, забруднення дуже значне. Буде потрібно багато людських ресурсів, безперечно, треба спеціальну техніку," - заявив угорський міністр в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Катастрофа безпосередньо заторкнула 7 тис. людей у трьох західних областях Угорщини, де проголошено надзвичайний стан: Веспрем, де стався викид токсичної маси, Дьор-Мошон-Шопрон і Ваш, куди прямував потік.

Новини на цю ж тему