У Сербії готуються до забруднення Дунаю

Костьол на хорватському березі Дунаю, фото Бориса Варґи
Image caption Дунай є природним кордоном, який розділяє Сербію й Хорватію

У Сербії готуються до можливої хвилі забруднення з угорської частини Дунаю тоді, як Хорватія припинила постачати питну воду з тієї ріки. Тим часом в Угорщині кажуть, що загрози для Дунаю немає. Подробиці тут

Очікується, що цими вихідними забруднення річки Дунай з Угорщини дістанеться Сербії і Хорватії.

Image caption У сербському селі Бездан не турбуються

Сербське село Бездан розташоване на кордоні Угорщини, Хорватії та Сербії. Дунай є природним кордоном, який після розпаду колишньої Югославії розділяє територію Сербії та Хорватії.

Коли розмовляєш з мешканцями на вулиці, в магазинах, пекарнях та кав'ярнях, складається враження, що тут не відчувають можливої небезпеки.

Мешканці Бездана кажуть, що їх ніхто не повідомляв про спеціальні заходи безпеки, і що вони звикли мати клопоти з “бурхливою” рікою, яка не раз виливається і робить лихо.

Про те, що у сербській частині прикордонної зони річки Дунай не проводяться запобіжні заходи, сказали й у сільській раді Бездана.

Натомість, неурядові організації, які у тому місті опікуються спортивним рибальством та екологією, дещо обережніше ставляться до наслідків токсичного забруднення.

Голова організації спортивного рибальства “Щука” Желько Олбина каже, що в його оточенні люди серйозно сприймають можливі екологічні наслідки забруднення.

“Рибалки переживають через забруднення і бояться. Ми в організації запропонуємо контроль рибного м’яса, бо риба може жити з токсичними речовинами так само, як і з важкими металами в організмі. Проблема може настати, коли забруднена вода увійде у мережу каналів Сербії, яка є вразливою до забруднення, тому що на відміну від великої річки Дунай, токсини там не можуть розчинитися”.

Image caption Рибалок на Дунаї мало

Пан Желько переповідає рибалку, якого цитують як анекдот, що “хто вчора зловив, приготував і з’їв вечерю з риби, зробив це вчасно, бо, напевне, цього не можна буде робити наступних п’ять років”.

На березі Дунаю у суботу трапляються лише поодинокі рибалки попри гарну сонячну погоду і 14 градусів тепла у Бездані.

В екологічній організації “Озон” у Бездані кажуть, що їх ніхто не попереджував з приводу допомоги запобігання забрудненню, хоча вони у цій галузі вже мають досвід.

“Ми у нашій екологічні організації постараємося запропонувати допомогу місцевим органам самоврядування. У нас уже є досвід в тому плані, і ми можемо навчити мешканців про екологічні наслідки токсичного забруднення”, - каже голова організації Жарко Пудар.

Image caption Проблема може настати, коли токсини потраплять у мережу каналів Сербії

Хорватія повідомила, що питну воду для найбільшого хорватського міста на Дунаї Вуковару вона бере тепер з річки Сава та підземних вод. Хорватські мас-медіа називають це одним із запобіжних заходів.

Сербські фахівці почали перевіряти рівень забруднення Дунаю у п’ятницю вранці. За повідомленнями начальника сербського Центру гігієни та екології Драгослава Чубрила, рівень РH води становить від 7,7 до 8, що вважається в межах нормального.

Уряд Сербії повідомляє, що готується до хвилі забруднення Дунаю токсичними речовинами. Заступник сербського міністра навколишнього середовища Небоїша Покіміца сказав Українській службі Бі-Бі-Сі, що уряд Сербії готує заходи безпеки для трьох сценаріїв:

"Забруднення води буде незначним нижче по течії, і на нього не потрібно буде реагувати. Другий варіант - рівень забруднення буде таким, що почне гинути риба. І третій - міста, розташовані вздовж Дунаю, можуть залишитися без питної води, оскільки її беруть неподалік річки".

Image caption Дунай протікає Сербією майже 600 кілометрів і проходить через Новий Сад та Белград

У міністерстві внутрішніх справ Сербії у відділі з надзвичайних ситуацій заявляють, що відстань від місця, де токсичні речовини влилися у Дунай до сербської частині цієї річки, становить 340 км, і маса води в Дунаї має розбавити токсини. Уряд Сербії заявляє, що постійно стежить за рівнем забруднення ріки.

Іванна Груїчич із природоохоронної організації "Воєводина ліси" у Новому Саді каже, що все залежить від кількості токсичних речовин, які вилилися Дунай.

"Природа є непередбачуваною, і важко говорити про можливі наслідки", - каже вона.

Дунай протікає Сербією майже 600 кілометрів і проходить через її два найбільші міста - Новий Сад та столицю Белград.

Новини на цю ж тему