''Вікілікс'' захищає злив документів про Ірак

Засновник "Вікілікс" Джуліан Есендж
Image caption Засновник "Вікілікс" каже, що хотів розповісти правду про війну в Іраку

Вебсайт Wikileaks, який оприлюднив майже 400 тисяч нових таємних американських документів про війну в Іраку, захистив своє рішення. З документів зокрема випливає, що американські командувачі знали, що іракська влада застосовувала тортури.

Засновник вебсайту "Вікілікс" Джуліан Есендж на прес-конференції в Лондоні сказав, що оприлюднив документи, аби розповісти правду про війну в Іраку.

Він сказав, що сподівався, що документи виправлять наступ на правду, який мав місце до, під час і після війни в Іраку.

У документах описані тортури, знущання та страта іракських в’язнів іракськими силами безпеки у період з 2004 до 2009 року.

Там вказано, що у багатьох випадках американські військові повідомляли про знущання, але їм наказували припинити розслідування.

Image caption Документи свідчать, що США знали, що іракська влада застосовує тортури

Згідно з документами, "сотні" цивільних були вбиті на американських військових контрольно-пропускних пунктах після вторгнення до Іраку 2003 року.

Документи також свідчать, що американці вели записи про смерть цивільних, хоча раніше вони це заперечували.

Загалом в Іраку загинуло 109 тисяч людей, з яких 66081 цивільних.

З документів випливає, що 15 тисяч цивільних загинули в Іраку за невідомих раніше обставин.

У документах також вказано, що Іран не лише постачав зброю повстанцям, але й навчав іракських військових вбивати та захоплювати американських солдатів.

США скритикували найбільший витік засекреченої інформації в історії країни.

Надруковані на вебсайті документи речник Міністерства оборони США назвав "спостереженнями тактичних підрозділів", що були лише уривками з трагічних подій того часу.

Щодо знущань, то, за словами речника, політика передбачала обов’язкове повідомлення про "потенційно незаконну поведінку", щоб можна було вжити заходів.

Представник ООН закликав президента Обаму провести розслідування.

Раніше у Вашингтоні Держсекретар США Гіларі Клінтон засудила оприлюднення будь-якої інформації особами, або організаціями, яка ставить під загрозу життя військових США, їхніх партнерів та цивільних.

Але під час прес-конференції в Лондоні речник "Вікілікс" сказав, що документи були відредаговані й інформація про конкретних осіб була усунута.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Багдаді каже, що оприлюднення документів в Інтернеті викликало порівняно незначний інтерес в самому Іраку.

Іракські посадовці заперечують звинувачення в застосуванні тортур.

Новини на цю ж тему