ЄС ужорсточив правила для країн єврозони

Герман Ван Ромпой і Жосе Мануель Баррозу
Image caption Країни ЄС будуть штрафувати за перевищення допустимих позик і дефіциту бюджету

Лідери Європейського Союзу на саміті запровадили нові - жорсткіші - правила для країн, які входять до єврозони, включно зі створенням спеціального фонду, який має підтримати євро у випадку нової фінансової кризи.

ЄС матиме змогу перевіряти бюджет країн і запроваджувати штрафи щодо тих членів, які надто багато позичають і витрачають.

Щодо країн, які перевищать ліміт позик, що становить 60% ВВП, будуть запроваджені санкції.

Німеччина також наполягає на запровадженні змін до Лісабонського договору, аби затвердити ухвалені заходи, але інші країни ЄС не погоджуються.

Image caption Німеччина хоче змінити Лісабонську угоду

Нинішня угода містить пункт, який забороняє іншим країнам надавати одна одній фінансову допомогу у випадку скрути.

Для узгодження Лісабонського договору потрібно було майже 10 років складних переговорів, і багато країн проти кроку, який може знову призвести до тривалих дискусій.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Брюсселі каже, що нові правила для єврозони спрямовані на те, аби країни-члени заздалегідь привели в порядок свої фінанси, тобто, ще до того, як економічні проблеми можуть стати загрозою для євро.

Президент ЄС Герман Ван Ромпой привітав рішення ЄС, назвавши його "важливим для зміцнення єврозони".

Згідно з новими правилами, посадовці ЄС зможуть попереджати уряди країн-членів про можливі обвали на ринку нерухомості або на фондовому ринку і зможуть застосовувати більш жорсткі штрафи щодо країн з надто великим дефіцитом бюджету і перевитратами.

Постійний кризовий фонд замінить тимчасовий фонд розміром 440 млрд. євро, який було створено для порятунку фінансів Греції та для підтримки євро.

Герман Ван Ромпой сказав, що відсутність подібного механізму мало не спричинила розвалу єврозони раніше цього року.

Тим часом британський прем’єр Дейвід Камерон здобув підтримку у боротьбі проти зростання бюджету ЄС на 5,9%.

Німеччина і Франція разом з 10 іншими країнами підтримують спробу пана Камерона обмежити зростання бюджету до 2,9% - таке обмеження коштуватиме британським платникам податків 500 млн. євро.

Саміт ЄС завершується у п’ятницю.

Новини на цю ж тему