Медвєдєв у Польщі поліпшує відносини

Медвєдєв і Коморовський: відносини тепліші
Image caption Медвєдєв і Коморовський: відносини тепліші

До Польщі з дводенним візитом прибув президент Росії Дмітрій Мeдвєдєв. Більшість польських політиків та оглядачів вважають, що це дуже позитивна подія і для двосторонніх відносин Польщі-Росія, і для розвитку співробітництва між Москвою та Європейським Союзом.

Експерти, однак, уникають відповіді на запитання про злам у польсько-російських стосунках, але більшість із них вбачають потепління клімату між Варшавою та Москвою і переконують, що це дозволить ефективніше співпрацювати, зокрема в економічній галузі.

Польські оглядачі звертають увагу на те, що офіційний візит російського президента до Варшави - це подія незвичайна, адже досі, за 20 років незалежної Польщі це відбулося лише двічі: у 1993 році країну відвідав президент Борис Єльцин і у 2002 президент Владімір Путін. Всі інші зустрічі російських та польських лідерів мали лише робочий характер.

На візитові російського лідера, зокрема, залежало адміністрації президента Броніслава Коморовського, який не приховує, що потепління відносин з Росією стало одним із пріоритетів його президентства. Про відкритість до глибшого співробітництва заявляє також президент Медвєдєв:

"На цей візит ми довго очікували. По-перше тому, що президента Росії дуже довго не було в Польщі. По-друге, у наших двосторонніх взаєминах з'явилося багато нового. Були важкі події, як трагедія в Смоленську, і був також ряд позитивних моментів, виняткова активність у відносинах і відкритість переговорів. Все це дозволяє сподіватися на успіх візиту. Маю надію, що подібно мислить і президент Коморовський".

Російський лідер свідомий того, що катастрофа літака польського президента 10 квітня має і буде мати великий вплив на двосторонні взаємини. В інтерв'ю для польських мас-медіa пан Медвєдєв розповів про свої відчуття в день трагедії:

"Я просто не міг повірити в те, що сталося. Насамперед подумав, що це мала бути якась помилка, але потім я отримував чергові офіційні повідомлення і коли вже не було жодних сумнівів, я зрозумів масштабність трагедії. Як президент, як звичайний російський громадянин, я відчував глибокий сум з приводу такої великої кількості жертв".

Президент Медвєдєв додав, що очікував, що з'являться люди, які представлятимуть різні дивні і парадоксальні твердження стосовно причин трагедії. Російський лідер не помилився. Під президентським палацом, де відбувалося урочисте вітання почесного гостя, з'явилося кількасот осіб, які голосно вимагали відкритого слідства стосовно причин катастрофи 10 квітня.

Тим часом опитування громадської думки показують, що аж 73% поляків хочуть добрих відносин з Росією, але водночас понад 30% переконанi, що польська влада має вести переговори з росіянами твердо, бо, на їхню думку, росіяни лише таких поважають.

Соратник президент Броніслава Коморовського, професор Роман Кузняр переконаний, що на потепління у відносинах між Варшавою та Москвою вплинуло кілька факторів:

"Зміни відбулися, по-перше, в самій Польщі, влада має нині інше ставлення до Росії, ніж кілька років тому; по-друге, становище змінилося в Росії. Росія зазнала міцного удару кризою 2008 року і усвідомила, що її сни про суперпотужність є передчасними і луснули, як мильна бульбашка. Росія усвідомила, що питанням її майбутнього є модернізація, яка без допомоги Європи, без співробітництва із Заходом неможлива. І насправді в Росії дійшли висновку, що це мусить бути політика з метою втілення в життя російських реальних інтересів, а не якихось помпезних, нереальних амбіцій".

Професор Кузняр переконаний, що відносини стали набагато ліпшими, але про прорив наразі говорити зарано.

Погляди соратника президента Коморовського професора Кузняра збігаються з поглядами більшості політичного класу та, як показують результати опитування громадської думки, польського суспільства. Польські підприємці хочуть мати доступ до великого російського ринку, водночас росіяни свідомі того, що Польща глибоко закорінена вже в західних структурах, а наступного року головуватиме в Євросоюзі, отже вирішуватиме також, куди попливе західний капітал. Таким чином, обидві сторони почали бачити шанс на забезпечення своїх економічних інтересів саме через ефективний двосторонній політичний діалог.

Новини на цю ж тему