Що змушує британок переходити в іслам?

Дослідження, з яким ознайомили Бі-Бі-Сі, твердить про тенденцію збільшення числа білих британців, які навертаються в іслам.

Дослідження, проведене на замовлення доброчинної організації "Віра має значення", дійшло висновку, що в іслам навертаються переважно жінки. Вони одягають хіджаб (хустку) або паранджу (довге чорне вбрання, що закриває обличчя) і змушені долати осуд і навіть вороже ставлення до цього їхніх сімей.

Image caption Сара каже, що постійний фокус на зовнішній красі змусив її шукати внутрішню.

Одним з останніх і найвідоміших прикладів такого навернення стала сестра дружини колишнього британського прем'єра Тоні Блера - Лорен Бут.

Іслам критикують і в Британії, і в багатьох країнах Заходу, та і в багатьох мусульманських країнах за те, що жінки в мусульманських культурах мають менші права, ніж чоловіки, - хоча знавці Корану кажуть, що там закладено більшу рівність, ніж в інших священних текстах. Закони Шаріату є суперечливими, а хіджаби й паранджі навіть заборонено носити в громадських місцях у деяких країнах Заходу.

Що ж змушує британців, а особливо британок, переходити саме в цю релігію?

"Внутрішнє"

Британська доброчинна організація під назвою "Віра має значення" замовила університету міста Свонзі спеціальне дослідження про те, як британці змінюють своє віросповідання. Офіційних даних у Сполученому Королівстві щодо цього немає, а тому дані виводилися з попереднього перепису населення і нинішніх даних про відвідування британських мечетей. Як з'ясувалося, в Британії минулого року навернулося в Іслам до ста тисяч осіб. У 2001 році їх було близько 60 тисяч.

Сара Джозеф навернулася до мусульманства ще підлітком і почала носити хустку-хіджаб. Вона є редактором мусульманського глянцевого журналу "Емель".

Сара пояснює свій вибір: "Я виросла в модельній агенції. Все життя мене оточувала зовнішня краса. Але хіджаб і був, і зараз є для мене ознакою пошуку внутрішньої краси".

Аїша-Лора

Я зустрілася в Бірмінгемі з молодою дівчиною, яка нещодавно стала мусульманкою. Аїшу ще донедавна кликали Лорою. Нині вона разом із подругою Самірою Карім читає сури Корану.

"Моє життя сильно змінилося, - каже вона. - Я була раніше бунтаркою, а потім, коли стала мусульманкою, заспокоїлася. До того я носила джинси, штани, капюшони, сильно фарбувалася. А тепер, коли я вбираюся в хіджаб або навіть у паранджу - це для мене величезна зміна. Але я з радістю пішла на цю зміну. Тепер мені не потрібно щось комусь доводити. Я пишаюся тим, хто я є. В мене є своя ідентичність".

Аїша вивчала релігію в школі і почала тишком ходити до місцевої мечеті, щоб дізнатися побільше про іслам.

Image caption Мечеть у Ріджентс-парку - одна з найбільших у Лондоні.

"Іслам привернув мою увагу. Захотілося дізнатися про нього побільше - про людей, культуру. Вчила про нього в школі і поза нею. Я живу в Бірмінгемі, я була буквально оточена цією релігією", - каже вона. Бірмінгем має великий відсоток етнічних меншин, багато з яких сповідують саме іслам.

У мечеті

Я йду в мечеть у Ріджентс парку - це одна з найбільших мусульманських парафій у Лондоні. Тут збираються мусульмани всіх національностей. Поміж них є й багато білих британських облич. Церемонія посвячення в іслам відбувається тут щотижня, переважно по суботах і переважно для жінок.

Імам Аджмал Масрур каже, що його мало дивує регулярний потік білих британців.

"Це явище не нове, - каже він. - Це відбувається останні 20 років, особливо після подій 11 вересня. Люди починають цікавитися. Вони хочуть дізнатися більше і відкривають книгу, бо не хочуть більше покладатися на заголовки і перекручення в засобах інформації. І вони дізнаються, що іслам має більше змісту, як для особистого життя людини, так і для колективної свідомості".

Аїша з Бірмінгему каже, що в неї тепер нова сім'я. Два місяці тому на традиційному азійському весіллі її видали заміж за британського бангладешця. Тепер вона живе з його батьками на півночі Лондона. Свій вільний час вона проводить з мусульманськими друзями.

Аїша каже, що завжди була білою вороною у своїй родині, і соціологи погоджуються, що багато таких випадків переходу в іслам пов'язані з психологічними проблемами молоді і соціально невлаштованої частини населення.

І тим не менше їхня кількість змушує припускати, що іслам приваблює таких британців, як Аїша, не лише способом уникнути щоденної реальності, а й іще чимось.