США: хвилина мовчання по загиблих в Арізоні

Конгресмен Ґебріел Ґіффордс - у критичному стані. Куля пройшла через її мозок.
Image caption Конгресмен Ґебріел Ґіффордс - у критичному стані. Куля пройшла через її мозок.

У США - жалоба за шістьма загиблими під час стрілянини в штаті Аризона в суботу, в якій було серйозно поранено жінку-конгресмена.

По всій країні приспущено прапори. Хвилина мовчання пройшла під проводом президента Барака Обами об 11 ранку за Вашингтоном (16.00 за Гринвічем).

Пізніше перед судом постане звинувачений у нападі Джаред Лі Лофнер. Йому може загрожувати смертний вирок.

Члена Конгресу США Ґебріел Ґіффордс було серйозно поранено в голову. Вона в критичному стані, проте певний час реагувала на прості команди.

Вона проводила відкриту зустріч із виборцями в своєму окрузі. Зустріч проходила біля супермаркету в місті Тусон, коли підійшов чоловік з вогнепальною зброєю і відкрив вогонь.

Озброєний чоловік зблизька вистрелив у пані Ґіффордс, якій 40 років. Потім він почав стріляти по натовпу.

Image caption Люди приносять квіти до лікарні, де в тяжкому стані перебуває Ґебріел Ґіффордс - конгресмен, яку називають "майбутньою зіркою американської політики"

Серед загиблих - 9-річна дівчинка і федеральний суддя. Загалом загинуло 6 людей, поранено 14 людей.

Загибла дівчинка, Крістіна Тейлор Ґрін, народилася 9 вересня 2001 року, в день нападів на Нью-Йорк і Вашингтон. Вона фігурувала в книзі "П'ятдесят облич надії" про деяких дітей, народжених у той день.

Президент Обама сказав у неділю, оголошуючи про хвилину мовчання: "Це буде для нас часом національного єднання в молитві чи роздумах, під час яких ми близько до серця візьмемо загиблих та їхні родини".

Спікер Палати представників Джон Бонер закликав колег-законодавців "об'єднатися" і підтримати поранену колегу.

Конгресмен Ґіффордс належить до центристського крила Демократичної партії. Вона одружена з астронавтом Марком Келлі. Конгресмен Ґіффордс має вогнепальну зброю. Вона є наймолодшою жінкою-конгресменом від Арізони (всього їх було три) і першим конгресменом єврейського походження з того штату.

Палата представників призупинила на цей тиждень всі законодавчі дебати, включно з суперечливим законопроектом, який скасував би реформу охорони здоров'я президента Обами.

Проте деякі коментатори звинуватили в стрілянині жорстку політичну риторику, часом із закликами до насильства.

Image caption Тут: Джаред Лофнер на книжковому фестивалі в Арізоні в травні 2010 року.

"Тепер люди думають, що коли вони хочуть щось заявити, то вони можуть це зробити, завдавши фізичної шкоди комусь, із ким вони не згодні", - сказав конгресмен від демократів Ед Пастор каналу Сі-Ен-Ен.

Нападник Джаред Лі Лофнер постане перед судом у місті Фенікс о 14-00 за місцевим часом (21-00 за Гринвічем).

Його звинувачують у спробі вбивства конгресмена Ґіффордс, у вбивстві двох посадовців - федерального судді Джона Ролла та помічника Ґіффордс Ґейба Ціммермана, а також у спробі вбивства ще двох посадовців.

Очікують, що пізніше посадовці штату Арізона висунуть йому звинувачення і в убивстві людей, що не працювали на уряд.

Звинувачений Лофнер не співпрацює зі слідством. Слідчі відвідали його дім і кажуть, що знайшли досить доказів, що напад був спланований заздалегідь.

Вони знайшли конверт зі словами "Я планував наперед", "моє вбивство" і "Ґіффордс". Кілька колишніх однокласників сказали, що Лофнер був очевидно "неврівноваженим". Повідомляють, що він був одинаком, який публікував на соціальних мережах антиурядові відео та заклики. Незадовго до нападу він написав в Інтернеті: "Прощавайте, друзі. Дорогі друзі, не зліться на мене".

Новини на цю ж тему