Латвія не налаштована поселяти Лужкова

Латвія може відмовити колишньому мерові Москви Юрію Лужкову в праві постійного проживання.

Image caption Латвія може прийняти щодо Лужкова "політичне рішення"

Мотивом такої відмови можуть бути політичні міркування, сказала міністр внутрішніх справ Латвії Лінда Мурнієце Російській службі Бі-Бі-Сі. За її словами, це пов'язано із "ворожим" ставленням колишнього мера до Латвії.

Профіль Лужкова після відставки

Погляд Віталія Портнікова на роль Лужкова в Україні

Сам Юрій Лужков заявив в інтерв'ю новинній агенції Інтерфакс, що не збирається покидати Росію. "Якщо батьківщина не відмовиться від мене, я також не збираюся її покидати", - заявив він. Він відзначив, що просить вид на мешкання в Латвії, щоб мати "свободу пересування".

Наприкінці останнього року Юрій Лужков подав документи на отримання виду на мешкання в Латвії. Наразі їх перевіряє МВС Латвії.

Колишній мер Москви має підстави претендувати на проживання в Латвії з економічних міркувань. Пані Лінда Мурнієце сказала, що за законом перевірка має тривати до 28 квітня, проте, на її думку, рішення щодо заявки пана Лужкова буде прийняте набагато раніше.

"Пан Лужков завжди ставився до нашої країни вороже, він вороже до неї ставився публічно. І це розглядається як загроза для нашої країни. Я думаю, що було б неправильно, якби він цей вид на мешкання отримав, тому я думаю, що рішення буде прийняте швидше", - сказала пані міністр.

Згідно з латвійським законодавством, іноземець може претендувати на вид на мешкання в Латвії, якщо він придбав у країні нерухомість на суму від 50 до 100 тисяч лат (від 100 до 200 тисяч доларів) чи зареєстрував у країні фірму, чи вніс на банківський рахунок у Латвії 200 тисяч лат (400 тисяч доларів).

За деякими даними, Юрій Лужков інвестував потрібну суму в латвійський банк Rietimu banka. Відомо також, що він володіє нерухомістю в Юрмалі.

Голова латвійського МВС підкреслила, що правоохоронні органи будуть ретельно перевіряти цю інформацію і походження грошей у тісному контакті з Росією.

"Наше завдання - перевірити походження цих грошей, зв'язатися з російською стороною і зрозуміти думку російської сторони про походження цих грошей", - відзначила вона і підкреслила, що рішення Латвії щодо запиту пана Лужкова носитиме політичний характер.

Юрій Лужков, відомий в Україні тим, що піддавав сумніву український статус Севастополя, неодноразово виступав із жорсткими заявами на адресу латвійської влади.

Раніше у російських та британських ЗМІ з'являлися повідомлення про те, що колишній мер Москви нібито попросив британську візу. Британські імміграційні служби не коментують окремі випадки, тому ця інформація поки що лишається непідтвердженою.

Юрія Лужкова від посади мера столиці відсторонив президент Дмітрій Медведєв наприкінці вересня минулого року "в зв'язку з утратою довіри".

Після звільнення колишній мер відправив своїх доньок на навчання в Велику Британію.

В інтерв'ю британській газеті "Дейлі Телеграф" він сказав, що стурбований за безпеку своїх дітей у Росії, на що має "серйозні підстави".