Обама закликає до політичного партнерства

Президент Обама скористався своїм виступом із промовою, відомою як Промова про Стан Нації, щоб пристрасно закликати політичні партії до співпраці в розділеному Конгресі США.

Image caption Барак Обама: американська економіка готова до успіху після кризи

Він закликав до дій з метою скорочення дефіциту і наголосив на викликах із боку нових конкурентів, таких як Індія та Китай.

Пан Обама сказав, що США "налаштовані на прогрес" після "найгіршої рецесії, яку більшість із нас бачили".

Республіканці попереджають, що не проголосують за збільшення витрат, аби побороти "тягар боргів".

"Єдність"

Всупереч традиції, багато суперників із Демократичної та Республіканської партій сиділи разом у залі під час промови президента, а не окремо, як зазвичай.

Це було покликано продемонструвати єдність - особливо після того, як розгорілася суспільна дискусія про агресивність американської політики. Ту дискусію вивела на національний рівень стрілянина в місті Тускон, штат Арізона, три тижні тому, в якій було серйозно поранено конгресмена Ґебріел Ґіффордс і застрелено шестеро людей. (Повідомляють, що стан пані Ґіффордс покращується).

Пан Обама почав свою промову із віддання шани пані Ґіффордс. Він сказав, що стрілянина нагадала громадськості США, що вони "поділяють спільні надії".

Президент сказав, що після виборів у листопаді обидві партії тепер поділяють відповідальність за врядування, і люди хочуть, аби вони працювали разом - заради майбутнього, США має прийняти "виклики, які формувалися вже десятиліттями".

Новий "Спутнік"

Обама сказав, що технічний прогрес, розвиток країн, таких як Індія та Китай, і експорт робочих місць за кордон для багатьох американців означають "зміну правил", і тепер необхідно заохочувати "американську винахідливість", аби утримувати робочі місця вдома.

"Це - момент "Спутніка" для нашого покоління", - сказав він. Моментом "Спутніка" в американській політиці називають час, коли СРСР запустив на орбіту перший штучний супутник землі, після чого США приєдналися до "космічної гонки". Вважається, що той момент надав прискорення американській науково-технічній та політичній думці, від чого вигоду отримала вся країна.

Image caption Повідомляють, що стан пораненої навиліт у голову Ґебріел Ґіффордс на сьогодні - добрий.

Серед іншого, пан Обама відзначив покращення стосунків із Росією та Індією і закликав Конгрес ухвалити нещодавно підписану угоду про вільну торгівлю з Південною Кореєю.

Відлуння

Промова про Стан Нації передається по телебаченню, і зазвичай це одна з найбільш популярних політичних подій США серед глядачів.

8 січня 2011 року в штаті Арізона сталася стрілянина, в якій 22-річний Джаред Лофнер тяжко поранив жінку-конгресмена від демократів Ґебріел Ґіффордс та ще 12 людей і вбив шістьох.

Місце пані Ґіффордс у Конгресі лишилося пустим. Родичі декого із загиблих сиділи поруч із першою леді Мішель Обамою.

Останніми тижнями рейтинги підтримки президента зросли, частково, як вважається, завдяки успішному проштовхуванню через розділений Конгрес кількох нових законів. Частково вважають, що це завдяки його витриманій реакції на стрілянину, відповідальність за яку він поклав виключно на нападника, а не на войовничу риторику опонентів.