Роми в День Голокосту - проти дискримінації

Перший почесний гість на офіційній церемонії вшанування пам'яті жертв Голокосту в Німеччині із громади ромів (циганів) заявив, що його народ постав перед новими загрозами.

Image caption Громади рома часто живуть у злиднях. В останній рік Франція депортувала в Румунію багатьох ромів, які нещодавно отаборилися у Франції без дозволів

Зоні Вайс сказав німецьким депутатам, що цигани в Західній Європі стикаються з дискримінацією і живуть у "негуманних умовах у гетто".

Ромський діяч, народжений у Нідерландах, - єдиний, хто вижив із його родини, вбитої в 1944 році. Він зробив цю заяву в річницю звільнення табору смерті Освєнцим радянськими військами в 1945 році.

Більшість жертв Голокосту були євреями. Проте історики вважають, що загинуло також від 220 до 500 тисяч ромів (циганів).

Як передає кореспондент Бі-Бі-Сі з Берліна, Німеччина формально визнала геноцид ромів тільки в 1982 році.

Звертаючись до німецького парламенту, Бундестагу, пан Вайс сказав, що рома постають перед особливо помітною дискримінацією у Франції та Італії.

"Дозвольте мені нагадати вам, що ми європейці і мусимо мати такі самі права, як будь-який інший мешканець, і ті самі можливості, які має кожен європеєць", - сказав він.

"Це є неприпустимим, що народ, який століттями зазнавав дискримінації й утисків, сьогодні, в 21-му столітті, й надалі відсторонений і позбавлений будь-якого чесного шансу побудувати краще майбутнє", - додав він.

Пан Вайс, якому 73 роки, вцілів завдяки поліцаю, який пошкодував хлопця і дозволив йому втекти, коли його родину арештовували під час рейду.

Кореспондент Бі-Бі-Сі зауважує, що Німеччина останніми роками намагається вшанувати пам'ять ромських жертв.

Вулицю в Берліні буде перейменовано на честь книги, опублікованої в 1931 році, в якій змальовується роман між німецьким хлопцем і циганською дівчиною. Цю книгу, "Еде і Унку", було заборонено після приходу до влади нацистів.

У реальному житті дівчина, яка стала прототипом героїні, була вбита в Освєнцимі.