Протести в Лівії: понад 100 загиблих

Принаймні 104 людини було вбито в Лівії, відколи там у середу почалися антиурядові протести. Про це повідомляє організація захисту прав людини "Гюман Райтс Вотч" (Human Rights Watch).

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Кадр зі зйомки антиурядової демонстрації в Бергазі.

Організація каже, що принаймні 20 людей загинуло, коли війська, за повідомленнями, застосували зброю в другому за величиною місті країни, Бенгазі, у суботу. "Гюман Райтс Вотч" каже, що це скромні оцінки.

Тисячі людей на сході країни протестували проти правління полковника Муаммара Каддафі, який на чолі тієї країни вже протягом чотирьох десятиліть.

Лівія - одна з кількох арабських країн, у яких почалися продемократичні протести від часу падіння президента Тунісу Зіна ель Абідіна Бен Алі, який правив тією країною тривалий час, у січні цього року.

Президент Єгипту Хосні Мубарак був змушений піти з посади 11 лютого.

Копирайт изображения AFP
Image caption Лівійці в екзилі протестують проти правління полковника Каддафі перед Білим Домом у Вашингтоні

Ці повідомлення важко підтвердити, бо лівійська влада не пускає іноземних журналістів у країну.

Читати про початок протестів у Бенгазі

В місті Бенгазі, головній точці заворушень, ескалація насильства відбулася в суботу, коли похоронна процесія попередніх жертв насильства проходила повз велику базу сил безпеки.

Очевидці кажуть, що армія застосувала проти похоронної процесії кулемети, ракети, міномети, крупнокаліберну зброю і навіть ракету.

Прихильники опозиції кажуть, що напад був не спровокованим, хоча сили безпеки кажуть, що деякі демонстранти кидали на базу вогневі бомби.

Хаос

Деякі очевидці описують сцени хаосу, коли армійські снайпери почали стріляти з дахів будинків, а демонстранти на землі вступили в бій із солдатами.

Одна лікарка сказав Бі-Бі-Сі, що до шпиталю Джала в Бенгазі привезли принаймні 45 тіл і 900 поранених - більшість із них із вогнестрільними ранами.

"90% тих вогнестрільних поранень були переважно в голову, шию, груди, переважно в серце", - сказала вона. Вона додала, що спілкувалася з іншими лікарнями в Бенгазі, які, за її словами, переповнені жертвами і навіть не можуть порахувати мертвих. Вона каже, що деяких людей застрелили біля їхніх будинків місцеві члени організацій безпеки, а їхні тіла викинули на вулиці міста.

За деякими повідомленнями, уряд полковника Каддафі збирається залучити елітні війська та іноземних найманців із чорної Африки.

Іще один мешканець Бенгазі сказав, що урядове містечко - єдине місце в місті, яке досі контролює уряд.

У зверненні, надісланому агенції Рейтер, група релігійних та кланових лідерів з усієї Лівії закликали "кожного мусульманина, всередині режиму" чи всіх, хто йому допомагає: "Не вбивайте своїх братів і сестер, припиніть масове вбивство зараз!"

Повідомляють про антиурядові протести в інших містах на сході, включно із містами аль-Байда та Дерна, а також у місті Місрата на заході, близько 200 км від столиці Тріполі. У самому Тріполі не видно ознак протестів.