Сербія і Косово проведуть переговори

Сербія та Косово готуються до перших переговорів на високому рівні, відколи Приштина оголосила незалежність три роки тому.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Україна не визнала незалежності Косова, але посилала туди своїх миротворців

Сербія відкинула декларацію про незалежність Косова, проте обидві сторони погодилися на переговори, організовані ЄС.

Читати про річницю незалежності Косова

Зустріч, яка пройде у Брюсселі, буде переважно присвячена питанням, ключовим для Косова, включно з телекомунікаціями та питаннями авіапростору.

Кореспонденти кажуть, що від того, яким буде поступ у цих переговорах, може частково залежати й поступ Белграда чи Приштини в просуванні до членства у ЄС.

"Мета переговорів - покращити життя людей у регіоні, покращити співпрацю з Балканами у цілому і привести (їх) у більшу відповідність до європейських стандартів", - сказав чільний посадовець ЄС, якого цитує Рейтер.

Етнічні албанці Косова, яких там більшість, вели збройну боротьбу із Сербією в 90-х роках. У тому конфлікті загинуло понад 10 тисяч людей, і сотні тисяч було вигнано з домівок.

Косово перейшло під нагляд адміністрації ООН і оголосило незалежність в односторонньому порядку три роки тому.

Поки що Косово як країна було визнане 75 країнами, включно зі США та більшістю Євросоюзу.

Сербія й надалі блокує торгівлю з Косовом і часто зупиняє пасажирів із косовськими паспортами чи номерами машин.

Серед інших проблем - неспроможність Косова отримати власний телефонний код країни чи вступити до багатьох міжнародних економічних організацій через опір Белграда.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Белграді каже, що в той час, як жодна сторона не поступиться своїми фундаментальними переконаннями щодо статусу Косова, мета вступу до ЄС може в принципі переконати їх досягти компромісних рішень.

Новини на цю ж тему