Бі-Бі-Сі російською: кінець епохи

Наприкінці цього тижня Російська служба Бі-Бі-Сі назавжди замовкне на своїх радіохвилях.

Російська служба почала мовлення на Радянський Союз в 1946 році. За пару років до початку холодної війни служба швидко завоювала в СРСР аудиторію.

Image caption Анатоль Ґольдберґ (другий ліворуч) змушений був піти з посади після кампанії дискредитації

З 1949 по 1987 рік заглушка сигналу радянською владою потребувала величезної кількості грошей та технологій. Десятиліттями велика частина всієї системи радіомовлення СРСР була присвячена тому, щоби глушити передачі з-за кордону.

Російську службу Бі-Бі-Сі глушили вибірково, змінюючи способи. Проте заглушка ніколи не давала стовідсоткового результату, і вже в 1970-х роках встановилася традиція серед радянської міської інтелігенції - слухати Російську службу та інших іноземних мовників.

"М'які щодо Кремля"

Цього тижня Російська служба видає в ефір радіолистівки від слухачів, які розповідають, як вони слухали Бі-Бі-Сі і що це для них означало. Одна слухачка у Баку, столиці Азербайджану, розповідає, як її родина дізналася про вбивство президента Кеннеді з новин Російської служби.

Радянська влада започаткувала власне мовлення іноземними мовами раніше - в 1929 році. Сумнівів щодо мети цього мовлення ніколи не було. Навіть Велика Радянська Енциклопедія пише, що це мовлення є зброєю пропаганди комуністичної ідеології. Ніхто не робив вигляд, що "Іномовлення" було чесним чи точним джерелом новин про радянське життя.

Ідеологічний конфлікт між Сходом і Заходом мав прямий вплив на Російську службу Бі-Бі-Сі. Кілька разів за останні десятиліття її звинувачували в тому, що вона надто м'яко ставиться до Кремля.

Дисидент Александр Солженіцин протягом багатьох років казав, що служба не повинна давати радянському режимові флеру легітимності.

Копирайт изображения AP
Image caption Александр Солженіцин казав, що Російська служба надає легітимності радянській владі

Шанований Анатоль Ґольдберґ, який керував службою, був звільнений у 1958 році після публічної кампанії дискредитації з боку певної частини британського істеблішменту та консервативного журналу.

Через багато років після вбивства в Лондоні колишнього співробітника російського КГБ Олександра Литвиненка Російську службу знову звинуватили в тому, що вона недосить жорстко ставиться до російських офіційних заяв та позицій. Служба рішуче заперечила звинувачення, твердячи, що мусить працювати в рамках редакційних стандартів Бі-Бі-Сі.

Програми Російської служби змінювалися з часом. Але від початку горбачовської перебудови і гласності служба зробила велетенський стрибок уперед. Сам Горбачов сказав, що він уже давно слухає Бі-Бі-Сі. Раптом у служби з'явився доступ до людей у Росії, у яких можна було брати інтерв'ю.

Зірки ефіру

Багато ведучих Російської служби стали знаменитостями в Росії та інших країнах колишнього СРСР - зокрема, Сєва Новгородцев, який одним із перших відкрив слухачам у цій частині світу західну музичну сцену. Він і зараз дуже популярний серед слухачів.

Служба недавно відсвяткувала свій 70-й день народження; вечірку в Санкт-Перетбурзі вів Сєва Новгородцев. Багато місцевої преси про неї писало.

Image caption Деякі журналістиі Російської служби стали справжніми зірками - як от Сєва Новгородцев із культовою програмою "Севаоборот"

В часи розквіту Російська служба висвітлювала повний спектр новин та світових подій, транслювала аналітичні, музичні, медичні, наукові, культурні та релігійні програми. За останній тиждень Російська служба видала в ефір деякі видатні репортажі з архівів: серед них - інтерв'ю з Полом Маккартні і революційне, годинне інтерв'ю в прямому ефірі з Маргарет Тетчер, яка відповідала на питання слухачів з усього СРСР.

Це був ранній, надзвичайно успішний досвід інтерактивної програми. Іще один приклад, який стався порівняно недавно, - прямий ефір зі студентами Московського Державного Університету на тему наслідків розпаду СРСР 20 років тому.

Відомий телеведучий Владімір Молчанов сказав цікаву фразу про те, що така дискусія була б неможливою в радянські часи - і була б також неможливою на нинішньому російському телебаченні, яке контролює держава, хоча російський Інтернет і надалі працює без цензури.

Холодніші стосунки

В пострадянській Росії на тлі того, як російські мас-медіа розвивалися і модернізувалися, Російська служба укладала угоди з місцевими радіостанціями. Деякі з них мали власні ФМ-мережі по всій країні.

Бі-Бі-Сі сподівалася досягти набагато ширшої радіо-аудиторії, запропонувавши їм стандарти Бі-Бі-Сі і свій досвід. Проте на тлі охолодження стосунків між Росією і Британією в останні роки ця стратегія виявилася вразливою. Одна за однією - часом без жодного пояснення - станції-партнери в Росії оголошували, що більше не будуть співпрацювати. Велика частина аудиторії відпала; населення в Росії не хоче повертатися до радіо на коротких хвилях.

Останніми роками Російська служба інтенсивно інвестувала в сайт bbcrussian.com, підсиливши його аудіо- та відео-контент, інтерактивні функції, а також присутність у міжнародних та російських соціальних мережах.

Матеріали Бі-Бі-Сі, завдяки своєму контексту і глибині, і надалі підсилюватимуть висвітлення ключових регіональних і світових новин на сайті Російської служби.