Чи поборе російський футбол расизм фанів?

Росія розпочала підготовку до Чемпіонату світу з футболу 2018 року. Проте чи зможе власне сам російський футбол, який часто підозрюють у расизмі, вирішити питання свого іміджу?

Минулого листопада, незадовго до того, як ФІФА прийняла рішення щодо того, яка країна буде приймати Кубок світу, Російський Футбольний Союз прийняв меморандум із семи пунктів щодо боротьби з расизмом.

Копирайт изображения
Image caption Роберто Карлосу показали банан

Серед пунктів - обіцянка виробити керівництво з протидії дискримінації за расовою ознакою і заснування вебсайту під назвою "Расизм поза грою".

Потреба такої стратегії була ще раз доведена цього тижня, коли було опубліковано фотографію фаната команди-чемпіона ліги, "Зеніт"-Санкт-Петербург, який махав бананом на Роберто Карлоса. Цей гравець, колишня зірка бразильського футболу, був капітаном команди гостей, "Анжі"-Махачкала.

Ми відвідували той матч у рамках розслідування звинувачень, що в "Зеніті" - єдиному великому російському клубі, який ніколи не мав у своїх лавах гравця африканського походження - запанувала культура, яка не дозволяла тренерам наймати чорних гравців.

Першим ці звинувачення озвучив Властіміл Петрела, тодішній тренер "Зеніту", в 2004 році. Нещодавно він повторив їх в інтерв'ю Бі-Бі-Сі: "Я хотів найняти чорного гравця, але не міг. Я не знаю, чому, але керівництво цього не хотіло. Коли б я не підіймав це питання, відповідь завжди була: Зеніту це нецікаво".

"Зеніт" сказав Бі-Бі-Сі, що посадовці, які відповідали за купівлю гравців, коли Петрела був тренером, уже не працюють у клубі, тому вони не можуть коментувати його звинувачення. Лучано Спалетті, нинішній тренер "Зеніту", сказав Бі-Бі-Сі, що може наймати гравця, якого хоче.

Наступник Петрели на посаді тренера "Зеніту", нинішній тренер збірної Росії Дік Адвокаат, сказав у 2008 році, згідно з цитатами в медіа, що фанати клубу не сприйняли б чорного гравця - хоча пізніше виникли суперечки з приводу того, що саме він говорить на записі інтерв'ю.

В офісі Адвокаата Бі-Бі-Сі сказали, що не можуть його знайти для коментаря.

Проте зрозуміло, що лідери "Ультрас", гурту прихильників "Зеніту", який нараховує 5 тисяч фанів, раді, що їхній клуб досі не має африканських гравців.

В елегантному готелі в швейцарській столиці Берн, перед одним із матчів Ліги Європи, один з лідерів "ультрас" сказав нещодавно, що це не вони почали традицію не мати чорних гравців, "але ми її продовжуємо і підтримуємо".

Інший лідер "ультрас", який працює в самому клубі, додав: "У нас немає проблем з чорними гравцями. Немає чорних гравців - немає проблем".

Ці провідники фанатів, які не побажали назватися, висловлюють не лише свою власну думку.

"Ультрас" відігравали важливу роль в успіху "Зеніту". Вони забезпечують клубу велику й віддану групу фанатів, що нечасто трапляється в російському футболі.

"Ультрас" мають доступ до дешевших квитків у спеціально зарезервованій для них частині стадіону.

Нові фанати, які бажають приєднатися, мусять довести відданість клубу в неформальній розмові з провідниками "ультрас".

Під час гри з махачкалінською "Анжі" ніхто не сумнівався у відданості "ультрас".

Нехай це була гра на початку сезону проти несильних суперників, проте інколи було таке враження, що це фінал кубку.

Скандування тривало всі 90 хвилин, без перерви, створюючи гнітючу атмосферу для команди гостей.

Але скандування було не єдиним засобом тиску на суперників. Коли один із африканських футболістів "Анжі" торкався до м'яча, невелика група фанатів починала кричати по-мавпячому.

Після публікації фотографії з бананом "Зеніт" видав заяву з засудженням расової нетолерантності і назвав інцидент провокацією, яка не мала нічого спільного з їхніми звичайними фанатами. Клуб тепер каже, що винуватця знайшли і заборонили відвідувати стадіон пожиттєво.

Російський Футбольний Союз каже, що не буде вживати додаткових заходів, бо не отримав офіційних скарг з боку "Анжі".

Але на початку цього року Союз запропонував можливу систему зняття балів із клубу за расистську поведінку фанатів. Ці ідеї поки що лишаються пропозиціями.

Отож хоч "Зеніт" і відреагував швидко на інцидент із бананом, ця історія стала ще одним прикладом того, що над російським футболом нависла хмара звинувачень у нетолерантності саме в той час, як він почав підготовку до прийому гостей - і фанатів, і гравців - з усього світу.