Відпочинок у Тунісі. Чи це безпечно?

вулиця Сус
Image caption На вулицях туристичних міст спокійно

Дружина лівійського лідера Муаммара Каддафі - Сафія - і його дочка Аїша втекли з Лівії і перебувають у Тунісі на острові Джерба, стверджували агенції з посиланням на джерела в туніських структурах безпеки.

Однак представники міністерства внутрішніх справ Тунісу спростували цю інформацію, заявивши, що, будь-який з членів сім'ї лівійського лідера був би арештований при перетині кордону згідно санкції Організації Об'єднаних Націй (ООН), що забороняє цим особам виїжджати за межі своєї країни.

Це лише один з штрихів до суперечливого потоку повідомлень про політичну ситуацію в регіоні, яка, в свою чергу, впливає на інтенсивність поїздок туристів до Тунісу. Країна робить величезні зусилля, щоб розпочати новий сезон для відпочивальників. Як воно, зараз поїхати на відпочинок до Тунісу?

Image caption Туристів катають цілі "піратські" флотилії

Що змінила революція?

Туристичні оператори кажуть, що до Тунісу стало їздити більше українців, тому що путівки подешевшали.

Про заворушення в країні у грудні минулого року під час доволі мирної "жасминової" революції нагадують хіба що вибиті вікна магазину Дженерал, який мав державну монополію на продаж деяких товарів, зокрема алкоголю, і багатьох урядових будівлях в глибині країни. Туніс живе очікуванням президентських виборів. Населення виступило проти корумпованого 23-річного правління президента Зін аль-Абідін бен Алі. Тепер надії на покращення життя вже… з липня, коли ці вибори відбудуться.

Копирайт изображения bbc
Image caption Торгівці скрізь

Екскурсії в столицю Туніс зазнали певних обмежень з огляду на політичну атмосферу. В центр міста не везуть. Але історичні руїни Карфагену та інші античні об'єкти на околиці столиці – місце для екскурсій для тисяч туристів з усього світу. Прогулянки Сіді Абу Саїдом, де будинки в характерних синьо-білих тонах, і все нагадує про гомінливе арабське місто, загрожують туристу хіба що нав'язливістю вуличних продавців сувенірів.

Все для туристів

Життя в Сусі, Хамаметі та інших туристичних містах, як і раніше, підлаштоване під туристів - ресторани, дискотеки, кумедні вуличні потяги. Місцеві мешканці спочатку визначають слов'ян, потім, як правило, запитують польською звідки ви. Польською більшості місцевих мешканців спілкуватися легше, ніж російською. А найзвичніша для них з іноземних – французька, бо Туніс був колонією Франції. Звідси продублювані назви вулиць французькою і популярність «Пежо», «Рено» і «Сітроенів».

Копирайт изображения bbc
Image caption Розваги минулого: арени для гладіаторів

Чимало туристів найбільш захоплюючою називають екскурсію до пустелі Сахара. Триває вона два дні. Перед тим, як вилізти на верблюда і поїхати у складі каравану десь до піщаних барханів та поодиноких пальм, можна походити амфітеатром в Єль-Джемі.

Гід групи, розповідаючи про криваві гладіаторські бої, жартівливо назвав тих, хто йшов вмирати спортсменами. Потім філософськи додав, що раніше від тяжкої праці та бідності людей відволікали боями на аренах. Тепер, мовляв, теж саме, але головне видовище - футбол.

Копирайт изображения bbc
Image caption Один з оазисів серед пустелі

Один з київських туристів, який в автобусі ставив гіду дуже багато запитань про політику, раптом поцікавився: "А що, тут римляни були?". Гіда необізнаність образила. А киянин, обводячи поглядом величні руїни "туніського Колізею", сказав:" А що, гарно побудували!"

В Сахарі мешканці Тунісу пильно бережуть залишки декорацій до фільму "Зоряні війни". До цього місця завозять на джипах, на яких пропонується відчути себе учасником раллі Париж-Даккар.

І все ж, що ж до Лівії, яка близько? Біженці в око не впадають. На дорогах час від часу можна бачити легкові пікапи, завантажені каністрами з бензином. Везуть з Алжиру через Туніс до Лівії. Це - контрабандисти. Такого раніше не було, кажуть місцеві.