Джоковіч створює позитивний імідж Сербії

У Сербії вважають, що 24-річний тенісист Новак Джоковіч, який вийшов у чвертьфінал Вімлблдонського тенісного турніру, покращив імідж країни.

Копирайт изображения AP
Image caption Завдяки успіхам у спорті тенісист Новак Джоковіч перетворився на національного героя

До падіння комунізму, колишня Югославія мала чимало популярних постатей, які на міжнародній арені створювали позитивний імідж країни. Це були письменник Іво Андріч, кінорежисер Емір Кустуріца та навіть авторитарний політик Йосип Броз Тіто.

З розвалом соціалістичної Югославії Сербія, як своєрідний спадкоємець колись впливової країни, дуже швидко стала відомою суперечливими постатями - антигероями, які були пов'язані з війною: воєнні лідери та генерали - Слободан Мілошевич, Радован Караджич та Ратко Младіч. Тоді "сербською Мадонною" називали фолк-співачку Светлану Цецу Ражнатовіч, дружину відомого військового комадира Аркана.

Хоча здебільшого ці особи були пов'язані з кримінальним світом і злочинами війни, чимало людей у Сербії їх ідеалізує. На вулицях сербських міст можна побачити багато дівчат, які намагаються бути подібними до Светлани Цеці. На радіо можна почути пісні про "геройські битви" Младіча та Караджіча, а чимало молодих людей носять футболки з їхніми портретами.

Новий імідж?

Останні роки Сербія у світі стала відомою і завдяки тенісисту Новаку Джоковічу, який вважається одним із найсильніших молодих гравців. Джоковіч, за рангом Спілки професіоналів тенісу (ATP), є другою ракеткою світу після Рафаеля Надаля.

Джоковіч на тенісних кортах світу затято рекламує символіку держави Сербії, яка лише п'ять років тому отримала прапор та гімн, і чимало впливових людей вважають, що Новак Джоковіч розбудовує сучасний позитивний імідж Сербії.

Колишній посол Сербії у Парижі Предраг Сіміч каже, що у Франції спостерігав, як Джоковіч за кордоном має набагато більше впливу, аніж сербська дипломатія.

"Політики можуть чинити вплив у політичних колах, але коли мова йде про звичайних людей, кожен жест Джоковіча залишає сильне позитивне враження про весь сербський народ", - каже сербський дипломат.

Американська газета "Лос-Анджелес Таймс" пише, що рідко коли трапляється, щоб одна спортивна зірка сповнювала бажання цілої нації. "Новак Джоковіч",- пише далі газета,- "є таким, якою б хотіла бути його батьківщина: самовпевненою, успішною, задоволеною і такою, що залишає позаду прикре минуле".

Сербський психолог Жарко Требєшанін каже, що "Джоковіч має позитивний дух та життєрадісність, а це власне те, чого потребує Сербія після важких років та ізоляції".

Біографія

Новак Джоковіч народився у Белграді 1987 року. Почав грати у теніс із чотирьох років, а коли Новаку було 12 років, він став тренуватися в Академії Ніколе Пиліча в Німеччині, у Мюнхені.

Тренером Джоковіча була відомий тренер колишньої Югославії Єлена Ґенчіч, яка колись тренувала відомих тенісистів Ґорана Іванішевича та Моніку Селеш. Перші юніорські перемоги Новак Джоковіч здобув у 2001 році.

За свої успіхи у спорті Новак Джоковіч отримав у Сербії понад 10 нагород. Від минулого року Джоковіча на батьківщині відзначають як особистість національного значення. Мерія міста Белграда вручила Джоковічу нагороду "Найкращий сербський бренд 2010" та "Оскар популярності".

Сербська православна церква у квітні 2011 року Новака Джоковіча нагородила найвищим орденом "Святого Сави" за допомогу та любов "до церкви та народу". Сербські мас-медіа пишуть, що Джоковіч підтримав акції допомоги жертвам катастрофи у Японії.

Останні соціологічні опитування показали, що серед сербської молоді у 2011 році найпопулярнішими прикладами для наслідування були спортсмени, точніше, один спортсмен - Новак Джоковіч.

Герой свого часу

Найпоширеніші ідоли серед сербських підлітків - тенісист Новак Джоковіч та баскетболіст Владе Дивац. І далі популярні серед молодих сербів зірки сербської естради, як співачка Светлана Цеца Ражнатовіч та теніситка Ана Івановіч - стверджують соціологи.

Обличчя Новака Джоковіча у Сербії можна побачити майже на кожному кроці - фотографії на білбордах, у телерекламі та обкладинках преси. Одна з белградських шкіл подала прохання, аби їй присвоїли ім'я відомого тенісиста.

Image caption Підлітки в Сербії мріють про славу Новака Джоковіча

На Балканах останні роки актуальна тема пошуку нових героїв та спорудження їхніх пам'ятників.

Так, у сербських ЗМІ з'явилися іронічні тексти, коли тенісист Джоковіч минулого року під час турніру "Сербіа опен" нібито відкрив пам'ятник самому собі, у костюмi китайського воїна.

Сімейна фірма Джоковіча "Фемілі спорт" пізніше спростувала ці повідомлення, пояснюючи, що це його пластмасове зображення, виготовлене спеціально для турніру у Шанхаї. Новак Джоковіч популярний і в інших республіках колишньої Югославії. На останніх парламентських виборах у Македонії, що відбулися у червні, в одній із політичних реклам заявилося обличчя Новака Джоковіча, але без його попередньої згоди, що викликало гостре обурення його сім'ї.

Новини на цю ж тему