Українці в Багдаді: без віз, роботи і грошей

Українські робітники, які приїхали до Іраку працювати за контрактом, вже чотири місяці сидять без зарплати і не можуть повернутися на батьківщину.

Копирайт изображения afp

Вони приїхали будувати об’єкти на замовлення іракського уряду. Підрядником робіт є турецька фірма Salar Group.

Ставлення компанії та її іноземних представництв до робітників у листі, надісланому сайту Бі-Бі-Сі bbc.ua, названо "неприйнятним".

Лист з Green Zone

"Нам було обіцяно оформлення робочих документів, візи, медичне обслуговування і своєчасну виплату заробітної плати, виплату простою робочої сили з вини компанії, дорожно-транспортні витрати, нормальні умови проживання і харчування. Після завершення контракту, який був складений на три місяці, по сьогодні не було виконано жодної обіцянки з боку фірми", - стверджують автори листа.

У листі також зазначається, що деякі побутові умови, зокрема, забезпечення засобами особистої гігієни, електрикою, харчуванням і питною водою дещо покращилися лише після того, як на місці перебування робітників в так званій "зеленій зоні" - особливо захищеному районі іракської столиці- побував український консул.

Разом з українськими робітниками в Іраку в аналогічній ситуації опинились і декілька болгарських громадян. Їм теж не платять і не відправляють додому. Набирали і тих, і інших через фірму, засновником якої був громадянин Болгарії Славічев Дмітрій Александров.

Ніхто нікого нікуди не посилав?

"Є людина, яка тут з грудня, є люди, які пропрацювали місяць, є люди, які взагалі не працювали і теж четвертий місяць чекають", - розповів телефоном один з українських робітників в Іраку, який представився як Григорій.

За його словами, йому особисто за увесь час перебування в Іраку виплатили лише 400 доларів. Декому з його товаришів не пощастило ще більше – фірма, яка наймала на роботу, виплатила лише по 20 доларів.

За словами Григорія, будувати в так званій "зеленій зоні" робітники мали урядові вілли.

Турецька фірма нібито розшукує представника болгарської фірми, котрий зник із зарплатою робітників.

У листі на адресу Бі-Бі-Сі було вказано телефони українських фірм-посередників, через які робітникам, які зараз перебувають в Іраку, було обіцяно пристойну зарплатню і гарантовані добрі умови роботи.

Жоден із співрозмовників за цими номерами не підтвердив, що займався пошуком бажаючих поїхати працювати в Ірак.

А співрозмовниця на ім’я Дана зі Львова заявила, що у неї самої в Багдаді працює син і тут таки запевнила, що ситуацію вже "розрулили".

"Ми написали в МЗС, фірма має виплатити гроші, так що там все спокійно, все нормально", - сказала Дана. А от стосовно того, чи займалась вона набором робітників, Дана відповіла, що вона "не працює, бо на пенсії".

Чужі рахунки, а українці в халепі

"Головна проблема, з якою ми зіткнулись, це те, що наші громадяни були відправлені нелегально", - сказав телефоном український консул Андрій Сюр. "Вони, фактично, не мають права пересуватись територією країни, а щоб виїхати з території Іраку потрібна виїзна віза. Це по іракському законодавству", - сказав Андрій Сюр Бі-Бі-Сі.

Консул повідомив про те, що переговори з представниками фірми Salar Group тривають. Через декілька днів збігає термін, за яким робітників мали відправити додому.

Зараз в Іраку дві групи робітників з України, які потрапили в скрутне становище. Одна з груп працює на будівництві готелю в Багдаді, інша перебуває в так званій "зеленій зоні". Загалом 98 робітників, а за час, коли проблемою почало займатися посольство, в Україну відправлено вже 300 осіб, сказав Андрій Сюр.

"Субпідрядником була компанія, зареєстрована на болгарського громадянина. Фактично, люди їхали на болгарську компанію працювати. Лише з деякими громадянами було підписано контракт, але це сталось тоді, коли представники посольства виїхали на будмайданчик", - пояснив Андрій Сюр.

Відповідаючи на запитання, чому фірма не платить гроші, консул України припустив, що може йтися про те, що замовник - МЗС Іраку - не сплачує рахунки фірми Salar Group.