BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 31 січня 2008 p., 17:32 GMT 19:32 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Виборні дебати в Сербії: до ЄС чи до Росії?
 

 
 
Обидва сербських кандидати в президенти проти незалежнтості Косово
Обидва сербських кандидати в президенти проти незалежнтості Косово
Третина всіх виборців Сербії дивилася теле-дуель між президентськими кандидатами.

Свою точку зору двом мільйонам глядачів доводили нинішній президент Борис Тадіч та представник Сербської радикальної партії Томіслав Ніколіч.

Аналітики досить стримано коментують можливі результати виборів, вважаючи їх найбільш непередбачуваними від часу падіння режиму Слободана Мілошевича.

Обидва кандидати у президенти мають приблизно однакову кількість голосів підтримки, хоча після першого туру голосування перед веде радикал Ніколіч. Він набрав приблизно 40 відсотків голосів, а президент Тадіч – 35.

Сербська та світова преса вважає президентські вибори у Сербії дуже важливими, бо на них вирішуватиметься питання зовнішньої політики Сербії: у разі перемоги Борис Тадіч пропонує інтеграцію до Євросоюзу, а Ніколіч – за зближення із Росією.

Томіслав Ніколіч. Обидва сербських кандидати в президенти проти незалежності Косово
Томіслав Ніколіч вважається радикалом, можлива перемога якого турбує ЄС

Під час телевізійних дебатів проєвропейський кандидат Борис Тадіч наполягав на тому, що Сербія не має іншого шляху, окрім інтеграції до Євросоюзу. Пан Тадіч також „присягнув”, що завжди боротиметься за те, щоб Косово збереглося в складі Сербії.

Водночас представник сербських радикалів Томіслав Ніколіч має одне з головних гасел "Збереження цілісності Сербії будь якою ціною!" Він вважає, що Сербія повинна розірвати дипломатичні стосунки з країнами, які визнають незалежність Косово. Томіслав Ніколіч головним партнером Сербії вважає Росію, яка проти надання Косово незалежності.

"Досить зрозуміло зараз, що тепер ми маємо друзів, які зупинять будь-які дії ЄС та США, спрямовані на визнання незалежності Косово-Метохії", - каже він.

Президентський кандидат Борис Тадіч у теледуелі спробував пояснити виборцям складність політичної позиції, в якій опинилася Сербія у переговорах з Брюселем. З одного боку, значна кількість країн ЄС підтримує незалежність Косово, що суперечить інтересам Белграда. З іншого - Сербія намагається інтегруватись до ЄС, але як цілісна держава з Косово як своєю складовою частиною.

"Аби приєднатися до Європи, не можна її ображати, - пояснює пан Тадіч. - Аби Сербія приєдналася до Європи, її також не треба ображати. Я глибоко вірю, що майбутнє Сербії- лише в Європі, з Косово, усієї Сербії".

Томислав Ніколіч під час дебатів не виступав проти інтеграції Сербії до ЄС. Проте пріоритет він надає Москві, вільній торгівлі з Росією, угодою, яка за словами Ніколіча, недостатньо використовується Сербією.

Хто ж виграв двобій на телеекранах? Сербський аналітик Мілан Ніколіч так коментує підсумки змагання Тадіч-Ніколіч: "Тадіч мав конкретні відповіді і залишив позитивне враження. Тим часом, Ніколіч був налаштований критично - зокрема персонально щодо свого суперника Тадіча".

Борис Тадіч - проєвропейський кандидат, але Косово відпускати не хоче
Борис Тадіч - проєвропейський кандидат, але Косово відпускати не хоче

Тим часом сербський прем'єр Воїслав Коштуніца - від підтримки якого значною мірою залежатиме перемога одного з кандидатів - вирішив не ставати на бік жодного з кандидатів. Заяву щодо позиції своєї партії пан Коштуніца зробив ще до теледебатів.

„Народ повинен сам вирішити, кому віддати голос у неділю 3-го лютого. Ми не підтримуємо Ніколіча, але також не підтримуємо і Тадіча, тому що він пішов на поступки ЄС щодо вирішення майбутнього статусу Косово”.

Отож, обидва кандидата на сербських президентських виборах – Тадіч і Ніколіч – мають приблизно однаковий рейтинг. Президентські вибори у Сербії відбуваються у дуже складних умовах вирішення кінцевого статусу Косово і залучення Сербії до ЄС.

Чимало аналітиків теперішню політичну ситуацію у Сербії порівнюють із кінцем ХІХ століття, коли на зовнішню політику Белграда мала сильний вплив та ж сама Сербська радикальна партія, і через те Сербія надовго була виключена від тодішніх міжнародних процесів й опинилася тоді фактично в самоізоляції.

 
 
Також на цю тему
Сербcькі вибори наступного голови держави
20 січня 2008 | Головна сторінка
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження