BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: субота, 28 червня 2008 p., 11:20 GMT 13:20 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
Серби Косово створили парламент
 

 
 
Серби Косово відмовляються визнавати владу Пріштіни
Серби Косово відмовляються визнавати владу Пріштіни
Серби збираються в розділеному місті Мітровіца у Косово для інавгурації асамблеї, яку серби Косово створили як виклик уряду албанської більшості Косово та ООН.

Інавгурація парламенту відбувається у день, який у Сербії називається Відовдан, коли відзначають річницю битви між сербським та турецьким військом, яку сербське військо програло 1389-го року, після чого майже п’ять століть Сербія перебувала під правлінням Османської імперії.

У Сербії діти в школах багато вчать про ці події, майже ціла історія сербської літератури пов’язана з битвою в Косово, а проголошення незалежності Косово у лютому цього року та проголошення конституції Косово два тижні тому, стало додатковим суспільним та політичним потрясінням для сербів у Сербії та Косово.

Відзначення річниці битви у Косово в суботу стало приводом для певної частини сербських політиків створити окремий від парламенту у Приштині парламент етнічних сербів у Косово у місті Косовська Мітровіца.

''Віртуальний'' парламент

Він називатиметься „Скупштина спільнот районів Косово та Метохії”, а його мета – як повідомляється – реалізація результатів сербських парламентських виборів, які разом із виборами у Сербії, у травні відбулися і у Косово.

ООН у Косово назвало новостворений парламент віртуальною реальністю. Він не матиме реальної влади, але має посилити паралельно існуючі сербські інституції у Косово.

Белград не визнає незалежності Косово й цю територію вважає частиною Сербії, в чому користується підтримкою Москви. Рішення Белграда не визнавати незалежність Косово вплинуло й на певну частину сербів у Косово не визнавати нові інституції у Приштині та спробувати створити свої власні.

У зв’язку з цим чимало етнічних сербів покинуло інституції Косово після проголошення незалежності. Протестуючи проти незалежності Косово та нових інституцій у березні, у північній сербській частині міста Косовська Мітровіца, відбулося захоплення етнічними сербами суду, в наслідок штурму якого майже 80 міжнародних миротворців та цивільних було поранено, серед яких 20 українців в складі ООН, а один український миротворець в наслідок поранення загинув.

Міжнародна місія ООН, яка після проголошення конституції Косово виконує роль спостерігача запровадження незалежності, побоюється, що усі ці події можуть вплинути на погіршення стану безпеки у Косово.

У зв’язку із відзначенням річниці битви у Косово кілька тисяч етнічних сербів у суботу відвідали місце битви, так зване поле Ґазиместан, що знаходиться неподалік столиці Приштини попри те, що вони попередньо на це не отримали дозвіл властей у Приштині. На тому полі було проведено відправу (парастос), а цю подію охороняли додаткові сили безпеки Косово та міжнародні миротворці НАТО. Президент Косово Фатмір Сейдію закликав громадян Косово зберігати спокій.

У Сербії не всі за новий парламент

Не всі сербські політичні партії у Косово підтримують створення окремого парламенту у Косово. Як відомо, у створені сербського парламенту у Косово участь візьмуть представники правоцентристських партій та сербських радикалів, в той час як центристи з коаліції сербського президента Бориса Тадіча відмовилися у суботу брати участь у створені окремих сербських інституцій у Косово без відповідної згоди уряду Сербії. Проєвропейська коаліція на чолі з президентом Тадічем оголосила, що вона готова на наступному тижні формувати у Белграді новий сербський уряд.

Також, на створення окремого сербського парламенту у Косово скептично реагують етнічні серби, які проживають у південній частині Косово, у районах оточених етнічними албанцями, які у Косово становлять понад 80% населення.

Міністр у справах Косово в тимчасовому уряді Сербії Слободан Самарджич вважає, що сербський парламент у Косово матиме лише представницьку роль місцевих сербських громад, але не вищі законодавчі уповноваження і, що цей парламент діятиме згідно конституції Сербії. З іншого боку, незалежні засоби інформації у Белграді та Приштині застерігають, що створення окремого сербського парламенту у Косово може дати поштовх новій хвилі сепаратизму у Косово та погіршенню загального стану безпеки на Західних Балканах.

 
 
Також на цю тему
Косово оприлюднює нову конституцію
15 червня 2008 | Головна сторінка
Тачі оприлюднив декларацію про незалежність
17 лютого 2008 | Головна сторінка
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові   Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження